Dejiny náramkových hodiniek

Začiatok: Od vreckových hodiniek k náramkovým hodinkám

Nič tak neovplyvnilo naše súčasné chápanie času ako vynález náramkových hodiniek. V každodennom živote ich ľudia nosia z bežnej potreby. V skutočnosti sú náramkové hodinky staré dve storočia a od svojho zavedenia prešli veľkým vývojom.

Potreba merať čas existuje už niekoľko tisícročí: pred 5 000 rokmi starovekí Egypťania vynašli slnečné hodiny. Jeho kruhový dizajn a časové obdobia pomohli formovať vzhľad moderných hodiniek. Odčítanie času záviselo od slnečného svetla, a preto bolo možné len počas dňa. Prvé hodinky, ktoré neboli závislé od slnečného svetla, boli vodné hodiny. Po nich nasledovali presýpacie hodiny a v 14. storočí kolesové hodiny. Tie už obsahovali prvé základné prvky, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v mechanických hodinkách, ale boli veľmi nepresné. Boli vybavené takzvaným „Unrastom“ – menej presným predchodcom vyvažovacieho kolieska.

Hodinky boli vtedy pomerne veľké, a preto sa často nosili na retiazke v zadnom vrecku. Hodinky na retiazke však ešte zďaleka neboli rozšírené medzi bežnou populáciou. Hodinky boli ozdobou a drahým luxusným tovarom. Od 13. storočia boli pre bežných obyvateľov viditeľné veľké hodiny na kostolných vežiach a trhoch, ktoré poskytovali akustické informácie o celej hodine alebo začiatku jarmoku. Hodiny spočiatku vyrábali zámočníci, ale v dôsledku rastúcej potreby sa začínala rozvíjať hodinárska profesia.

V 15. storočí vznikla rovnováha a predovšetkým špirálová pružina, ktorá umožnila konštrukciu presných hodiniek. Špirálová pružina nahradila dlhé kyvadlo, ktoré sa používalo v minulosti, a vytvorila tak základ pre miniaturizáciu hodiniek. V roku 1673 Christiaan Huygens vytvoril hodinky so špirálovou pružinou a rovnováhou, ktoré už boli relatívne malé a prenosné.

Tým sa vydláždila cesta pre vývoj menších hodiniek: Len o niekoľko desaťročí neskôr, v roku 1812, vyrobil Abraham-Louis Breguet prvé známe náramkové hodinky pre kráľovnú Caroline Muratovú, Napoleonovu sestru. Hodinky sa pripevňovali na zápästie pomocou remienka. Dovtedy muži nosili svoje hodinky na retiazke pripevnenej na zadnom vrecku. Ženy ich nosili na krku, pričom tento trend trval takmer celé storočie. Náramkové hodinky si pomaly našli cestu do spoločenského života a koncom 19. storočia mali pevné miesto v ženskom šatníku. Takéto hodinky boli pripevnené na stuhách alebo retiazkach, čo im dodávalo ženský nádych a robilo ich podobnými šperkom.

Vývoj náramkových hodiniek v 20. storočí

Muži stále uprednostňovali vreckové hodinky, ktoré sa v priebehu rokov zmenšili a ich presnosť sa výrazne zlepšila.

Čoskoro sa však ukázalo, že elegantné gesto vytiahnutia hodiniek z vrecka nie je praktické v každej situácii. Už letecká legenda Alberto Santos Dumont vyslovil želanie, aby mohol pri lietaní používať obe ruky a zároveň mohol sledovať hodinky. Jeho priateľ Louis Cartier preto pre neho v roku 1904 navrhol hodinky Cartier Santos, ktoré sú dodnes ústredným radom kolekcie spoločnosti. Zrodili sa prvé pánske náramkové hodinky a s nimi aj prvé pilotné hodinky. Aj keď nemajú veľa spoločného s dnešnými leteckými hodinkami s výrazným rámčekom, položili základ jednej z najúspešnejších kategórií hodiniek všetkých čias. Dnes má takmer každý výrobca hodiniek vo svojom repertoári aspoň jednu leteckú sériu. Vďaka ich obrovskej rozpoznávacej hodnote sú stále veľmi populárne.

Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa ich používanie rozšírilo na mnohé oblasti, v ktorých boli voľné ruky životne dôležité. Aj dnes je vidieť, že mnohé série odvodzujú svoj pôvod od profesionálnych a vojenských pomerov. Série ako Breitling Navitimer sú vybavené ďalšími navigačnými funkciami, ktoré pomáhajú pilotom: Napríklad otočný posuvný rámček umožňoval presné letecké výpočty priamo z hodiniek a bez nutnosti používať ďalšie nástroje. Dnes túto funkciu nahradili palubné počítače. Tradičná história sa stále odráža v dizajne hodiniek, rámček s posuvným pravidlom im dodáva výrazný vzhľad. Ďalšie série, ako napríklad Rolex Air-King, si zakladajú na minimalistickom dizajne a čitateľnosti za zhoršených svetelných podmienok.

Hoci mnohé série boli navrhnuté na profesionálne použitie, nezostali vyhradené pre vojenské účely a rýchlo sa stali obdivovanými medzi civilným obyvateľstvom. Éra vreckových hodiniek sa však ešte neskončila: dlho existovala koexistencia vreckových a náramkových hodiniek. Rýchly rozvoj náramkových hodiniek však spôsobil ich rastúcu popularitu. Spočiatku ich nosili najmä vojaci a piloti, ktorí hodinky používali v prvej svetovej vojne. Na začiatku sa používali vreckové hodinky, ktoré boli vybavené retiazkou. Postupom času sa trh s náramkovými hodinkami rýchlo formoval. Požiadavky vojny ovplyvnili ich vlastnosti: Luminiscenčné ručičky na lepšiu čitateľnosť, nárazuvzdorné puzdrá a sklá odolné voči poškriabaniu sú dodnes dôležitými vlastnosťami.

V 20. rokoch 20. storočia boli vyvinuté prvé automatické hodinky so samonáťahom. V roku 1926 sa spoločnosť Rolex dostala na titulné stránky novín, keď predstavila vodotesné puzdro Oyster, ktoré vďaka úspechu náramkových hodiniek výrazne prispelo k jej reklamnej kampani. Na dôkaz vodotesnosti puzdra Oyster vybavil zakladateľ Hans Wilsdorf plavkyňu Mercedes Gleitzeovú hodinkami Rolex, keď sa pokúšala preplávať kanál La Manche. Pokus o rekord sa nepodaril kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam. Hodinky prežili pobyt v ľadovej vode bez akéhokoľvek poškodenia. Úspech náramkových hodiniek sa nedal zastaviť. V roku 1931 spoločnosť Rolex uviedla na trh prvý samonáťahový strojček Oyster Perpetual, ktorý nahradil ručný strojček.

Kríza quartz a jej dôsledky pre hodinársky priemysel

V 30. rokoch 20. storočia boli vyvinuté prvé hodinky s elektrickým pohonom a quartzovou technológiou. Boli drahé, objemné a vyrábali sa len v malom počte na vedecké účely. Prvé modely sa spoliehali buď na stály prísun elektrickej energie, alebo ich batérie boli také veľké, že neboli vhodné na prepravu.

Prelom prišiel s polovodičovou technológiou, ktorá výrobcom umožnila vyrábať hodinové strojčeky v miniatúrnej podobe. Spoločnosti Seiko, Patek Philippe a Junghans predstavili svoje prvé stolové hodiny poháňané batériami. Stále boli drahšie ako mechanické hodinky, a preto nepredstavovali vážnu konkurenciu. Vývoj integrovaných obvodov pre deliace stupne to postupne menil. V 70. rokoch 20. storočia sa trh s hodinkami rozšíril o rôzne náramkové hodinky s elektrickým pohonom, najmä z Japonska. Výrazne prekonávali svoje mechanické náprotivky z hľadiska presnosti a cenovej dostupnosti. Seiko Astron boli v roku 1969 prvé elektrické náramkové hodinky, ktoré sa predávali v obchodoch. Stále boli veľmi drahé, ale ceny rýchlo klesali. Strojčeky quartzových hodiniek pozostávali z menšieho počtu súčiastok, boli preto výrobne lacnejšie a mohli sa vyrábať vo veľkých množstvách. Rôzne modely lacných náramkových hodiniek zaplavili trh a uvrhli starých zavedených výrobcov mechanických hodiniek do krízy. Hodinári na celom svete zápasili s následkami. Menší výrobcovia úplne zmizli z odvetvia, ale aj stredné a veľké spoločnosti museli vyhlásiť bankrot. Len niektoré z nich sa podarilo zachrániť. Vo Švajčiarsku zostalo v roku 1970 z 1 600 spoločností v prevádzke len 600. Dokonca aj tradičné značky ako Rolex zápasili s problémami kvôli rozmachu kremeňa, preto boli predstavené hodinky Rolex Oyster Quartz. Prvé a dodnes jediné hodinky značky Rolex s quartzovým strojčekom. Zlúčenie spoločností ASUAG (General Swiss Watch Industry AG) a SSIH (Société Suisse de l’Industrie Horlogère) pomohlo oživiť hodinársky národ. Novovytvorená spoločnosť Swatch vynašla konkurencieschopné elektrické náramkové hodinky, ktorých výroba bola vďaka menšiemu počtu komponentov lacná a pomohla miestnemu hodinárskemu priemyslu k opätovnej stabilite.

Koncom 80. rokov sa trh zotavil. Mechanické hodinky sa opäť stali populárnymi, najmä vo vyššom cenovom segmente, vďaka ich ľahšie pochopiteľnej funkčnosti a remeselnej zručnosti potrebnej na ich výrobu. „Swiss made“ opäť nadobudlo význam ako kritérium kvality a ovládlo trh s hodinkami. Hoci kríza priviedla niektoré spoločnosti k bankrotu, spôsobila aj niektoré pozitívne výsledky: Spoločnosti sa reštrukturalizovali a zamerali sa na svoje mimoriadne silné série. Hodinársky priemysel zmenil smer, švajčiarsky hodinársky priemysel už nepokrýval len vyšší cenový segment, ale zameriaval sa rovnako na lacnejšie hodinky s quartzovou technológiou, ktoré dokázali držať krok s ázijskou konkurenciou.

Zároveň sa mechanické hodinky tešia väčšej obľube ako kedykoľvek predtým. Made in Swiss znamená presnosť, remeselnú zručnosť a vysokú kvalitu výroby. Človek nie je nútený minúť na vysokokvalitné náramkové hodinky polovicu majetku. Napriek tomu sú luxusné hodinky stále sľubnou investíciou. Majú aj inú emocionálnu hodnotu v porovnaní s krátkodobými, lacnými elektronickými náprotivkami. Vďaka použitiu exkluzívnych materiálov a kvalitnému spracovaniu niektoré luxusné hodinky vydržia niekoľko generácií a pri vhodnom zaobchádzaní neustále zvyšujú svoju hodnotu.

V súčasnosti existuje pôsobivý výber náramkových hodiniek v každom cenovom segmente. Ak si chcete dopriať vysokú kvalitu za nižšiu cenu, môžete sa spoľahnúť na nás. Od lacných digitálnych hodiniek cez stále veľmi obľúbené a technicky zložité mechanické hodinky až po najmodernejšie inteligentné hodinky – pre každý vkus sa niečo nájde.