Ako udržiavať a starať sa o svoje hodinky

Hodinky sú viac ako len meradlá času. Či už ide o cenný rodinný klenot, symbol osobného štýlu alebo drahý darček, vaše hodinky si zaslúžia najlepšiu starostlivosť, aby zabezpečili ich dlhovekosť a presnosť. Správna údržba nielen udržiava váš časomerač v chode, ale tiež udržiava jeho hodnotu v priebehu času. Tu je podrobný sprievodca, ako udržiavať a starať sa o vaše hodinky.

1. Pravidelné čistenie

Prach a nečistoty: Jednoduchá mäkká handrička môže urobiť zázraky pri udržiavaní vzhľadu vašich hodiniek ako nových. Jemne utrite svoje hodinky každých pár dní, aby ste odstránili nečistoty, pot a akékoľvek oleje, ktoré by mohli byť prenesené z vašej pokožky.

Hlboké čistenie: Kovy môžete občas čistiť mierne mydlovým roztokom a mäkkým štetcom. Opláchnite vodou a dôkladne osušte. Kožené remienky naopak čistite špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na kožu alebo vlhkou handričkou. Vyvarujte sa namáčaniu, pretože nadmerná vlhkosť môže materiál poškodiť.

2. Vyvarujte sa poškodeniu vodou (ak to nie sú potápačské hodinky)

Uistite sa, že korunka, ktorá sa používa na nastavenie času a dátumu, je vždy plne zatlačená alebo došrobovaná, aby sa zabránilo vniknutiu vody do mechanizmu hodiniek. Aj keď sú vaše hodinky vodeodolné, je dobré ich odložiť pred sprchovaním alebo plávaním, pretože mydlo a chlór môžu byť škodlivé. Pamätajte, ‘vodeodolné’ neznamená ‘vodotesné’.

3. Minimalizujte vystavenie extrémnym teplotám

Extrémne nízke teploty môžu skrátiť životnosť batérie u hodiniek na báze kremíka. Dlhodobá expozícia slnečnému žiareniu alebo intenzívnemu teplu môže poškodiť mazacie látky hodiniek, čím ich predčasne starnú. Vždy ukladajte hodinky pri strednej teplote.

4. Dávajte si pozor na magnetické polia

Hodinky sa môžu namagnetizovať, ak sú uložené blízko elektronických zariadení, reproduktorov alebo chladničiek. Ak vaše hodinky začnú náhle získavať alebo strácať významné množstvo času, môžu byť namagnetizované. V takých prípadoch je najlepšie navštíviť odborníka, ktorý ich demagnetizuje.

5. Pravidelná údržba

Mechanické hodinky vyžadujú pravidelnú údržbu, aby správne fungovali. Odporúča sa ich servisovať každých 3-5 rokov. Hodinky na báze kremíka môžu potrebovať len výmenu batérie, ale stále je dobré kontrolovať ich na príznaky opotrebenia alebo starnutia.

6. Chránť pred nárazmi

Vyvarujte sa noseniu hodiniek počas aktivít s vysokým dopadom alebo športu. Dokonca aj najodolnejšie hodinky môžu byť ovplyvnené výraznými nárazmi.

7. Ukladanie hodiniek

Ak ich nepoužívate, uchovávajte hodinky v pôvodnej krabičke alebo v škatuli na hodinky. Tým ich chránite pred prachom a náhodnými nárazmi. Pre mechanické hodinky zvážte použitie otáčača hodiniek, ak ich nenosíte pravidelne.

ukladanie hodiniek

8. Vyvarujte sa expozícii chemikáliám

Parfémy, čistiaci prostriedky a iné chemikálie môžu poškodiť materiály hodiniek. Vždy je najlepšie nosiť hodinky po tom, ako ste dokončili aplikáciu akýchkoľvek krémov, parfémov alebo sprejov.

Na záver

Hodinky, ako akýkoľvek precízny nástroj, vyžadujú pravidelnú starostlivosť a údržbu. Zaobchádzajte s nimi s rešpektom, ktorý si zaslúžia, a vernosť vám poslúžia mnoho rokov, odmeriavajúc momenty a spomienky vášho života.


Dúfam, že tento článok bude užitočným sprievodcom pre nadšencov a vlastníkov hodiniek. Je dôležité si pamätať, že pri akýchkoľvek vážnych problémoch alebo obavách je vždy najlepším prístupom konzultovať sa s odborným hodinárom alebo expertom.